Prvi teden mobilnosti (7. -12. 4. 2026)
V torek, 7. 4. 2026, se nas je 13 dijakov v spremstvu 2 profesorjev odpravilo na pot proti Valencii na praktično usposabljanje. Prvi teden sta nas spremljala profesorja Borut Šantak in Žan Hozjan. Tja smo odpotovali v okviru mednarodnega projekta Erasmus+.
Leteli smo z Dunaja. Ko smo pristali v Valencii, se je začela naša izkušnja, iz katere se bomo naučili nekaj novega, spoznali novo okolje, delovna mesta in predvsem dobili izkušnje. Pred letališčem sta nas počakala koordinatorja in skupaj z njima smo se s taksiji odpravili proti hotelu Olympia v Alborayi. V hotel smo prišli v poznih urah, tako da smo se tisti dan razpakirali in odpravili na večerjo, kjer smo že takoj imeli smo priložnost poskusiti tradicionalno špansko jed – paello. To je značilna jed na osnovi riža in ostalih dodatkov.
V sredo, 8. 4. 2026, smo vse vsi skupaj po zajtrku zbrali in se z javnim prevozom odpravili proti centru mesta Valencia. V centru se nam je pridružila naša vodička Maria, ki nam je predstavila mesto, pokazala, kje so najbližje metro postaja in kako najlažje uporabljati javni prevoz, povedala nam je nekaj o zgodovini Valencie, parku Turia in katedralo Catedral de València, kjer smo se tudi povzpeli na njen zvonik El Miguelete, kamor vodi 207 stopnic. Z vrha smo videli čudovit razgled na celo Valencio.
V četrtek, 9. 4. 2026, je bil naš prvi delovni dan. Po zajtrku smo se zbrali v avli hotela, kjer smo počakali naše koordinatorje, ki so nam pokazali pot do naših delovnih mest. Prakso opravljamo po dvojicah in trojicah in s tem spoznavamo razlike med načinom dela v Lendavi (Sloveniji) in Valencii (Španiji). Po praksi pa smo se odpravili na plažo Malvarrosa, kjer smo se sprehodili ob plaži in imeli prosti čas.
V petek, 10. 4. 2026, smo po opravljeni praksi si šli ogledat, 3D-razstavo Titanic, kjer smo videli, kako je bilo na Titanicu in z 3D-očali dobili občutek, kot da smo hodili po Titanicu. Na koncu smo lahko videli tudi podobo ladje in ledene gore, v katero je trčil Titanic. Po ogledu smo se odpravili proti hotelu.
V soboto, 11. 4. 2026, smo se skupaj s profesorjema odpravili do nakupovalnega centra v centru Valencie, kjer smo lahko nakupovali ali pa šli prosto po mestu. Ker ta dan nismo imeli nobenih planiranih ogledov smo se odpravili v hotel in se družili v hotelu.
V nedeljo, 12. 4. 2026, se nas je 6 dijakov skupaj z enim profesorjem zjutraj ob 10 odpravili na nogometni stadion Mestalla, kjer smo imeli vodeni ogled po stadionu, zatem smo se z ostalimi dobili pri Oceanograficu, kjer smo si lahko prosto ogledovali celoten Oceanografic (razni akvariji, predstava z delfini), po ogledu Oceanografica, pa smo si še ogledali muzej znanosti Museu de les Ciències. Tam smo si ogledali razstavo o Leonardu da Vinciju ter znanstveno razstavo, kjer smo videli človeške organe, kako delujejo naše mišice in planete našega osončja. Po teh ogledih smo se odpravili nazaj v hotel.
Kemijski tehniki
Kemijski tehniki smo prakso opravljali na dveh delovnih mestih, jaz, Lara, in Alja opravljava praktično usposabljanje v podjetju Sanis Group, kjer sva že takoj prvi dan začele s pripravo antiseptikov, poleg tega polniva in etiketirava steklenice. Delo je zelo zanimivo in raznoliko, kar nama omogoča, da pridobiva nove izkušnje, spoznanja in nove praktične veščine.
Sošolki Taja in Alina opravljata prakso v podjetju Biosval, kjer se ukvarjata z vzorčenjem in analizami. Z njunim mentorjem sta se odpravili tudi na akademijo, kjer sta imeli tudi kratek ogled akademije in zatem delovnega mesta. Medtem prakso pišeta tudi članek za njihovo spletno stran, delo pa opravljata tudi na terenu, kjer odvzemata različne vzorce in jih analizirata. Tudi njuno delo je raznoliko in razgibano.
Zapisala Lara Lutar, 3.c – kt
Ekonomski tehniki
Ekonomisti smo delo tudi opravljali na dveh delovnih mestih, jaz, Lan, skupaj z Andrejo delo opravljava turistični agenciji Se Viaja, kjer skenirava račune in jih shranjujeva v Excel, medtem tudi pripravljava video o podjetju in sami predstavitvi Erasmusa. Najino delo je zanimivo, spoznavava nove načine delovanja podjetij.
Sošolki Gréta in Tia opravljata prakso v podjetju Coworking, kjer sta raziskovali pomen coworkinga, kako se je razvil in kakšne so značilnosti coworkinga. Prav tako preglejujeta račune in jih nalagata v sistem Stripe. Ukvarjata se z urejanjem poslovnih dokumentov, finančnimi zadevami in arhiviranjem dokumentov. Njuno delo je zanimivo, saj njima bo pomagalo v prihodnosti, da se bosta znašli v katerikoli situaciji.
Zapisal Lan Gjuran, 3. k – et
Strojni tehniki
Strojnika delo opravljava v podjetju Sailing project, jaz Matic, in Erik opravljava težka in naporna dela. Brusiva staro barvo s čolnov, odstranjujeva školjke s čolna, zaščitiva mesta, ki ne bodo barvana, barvava čolne s čopiči in čistiva delovno mesto. Najino delo je zelo fizično naporno, ampak s tem pridobivava nove izkušnje, ki nama bodo prav tako pomagala v Sloveniji.
Zapisal Matic Vehab, 3.d – st
Predšolska vzgoja
Dijakinje programa Predšolska vzgoja opravljamo delo v mednarodnem vrtcu Centro Privado de Educación Infantil Creciendo Juntos v Valencii, jaz, Žana Ina, ter Eva in Luna. Prvi dan nam je mentorica razkazala vrtec, predstavila neka osnovna pravila in dala zadolžitve. Te so bile: hranjenje, previjanje ter igranje z otroki. Naše delo je razgibano in odgovorno. S to prakso pridobivamo znanje in razumevanje razvoj otroka.
Zapisala Žana Ina Tkalčič, 3.b – pvz






